آموزش رایگان سئو ⭐️ از پایه تا حرفه ای + ویدئو

آموزش سئو

آموزش رایگان سئو

یکی از تاثیر گذار ترین عواملی که مدیران و دارندگان سایت ها و شرکت ها به آن توجه زیادی می کنند آموزش سئو است . چون سئو یکی از پر درآمد ترین شغل های دنیا در فضای دیجیتال است.

در ایران بیشتر از موتور جست وجو گر گوگل استفاده می کنند و باید سئوی خود را مرتبط با نکاتی که گوگل به آن نیاز دارد ، انجام دهید . البته نه اینگونه باشد که فقط گوگل در ایران کارایی دارد بلکه نیز سایر موتورهای جست و جو گر به فعالیت خود ادامه می دهند .

فهرست مقاله پنهان

شرکت در دوره های آموزش جامع سئو

با شرکت در دوره های آموزشی شما میتواند از دوره مقدماتی تا پیشرفته  به صورت آنلاین یا حضوری که در فیکس سایت آکادمی برگزار می شود فعالیت خود را آغاز کنید .

سئو چیست ؟

دانش و مهارت هایی است که شما برای سایت خود انجام می دهید که بازدید بیشتری از موتور جست و جوگر گوگل دریافت کنید . شما در این راه باید از تکنیک های خاصی که روی آن تمرکز کافی انجام داده اید که سایت خود را برای گوگل بهینه کرده باشید . اگر سایت شما از نظر گوگل خیلی کاربردی باشد به شما رتبه می دهد. معمولا کاربران در نتیاج جست و جو گوگل بیشتر به سراغ 3 یا 4 لینک اول میروند که در رابطه با نیاز خود سرچ کرده اند. اگر سایت شما جزء لینک های برتر باشد شما در این راه به نتیجه خوبی خواهید رسید و در آمد خود را افزایش دهید.

آموزش سئو رایگان

در فیکس سایت آکادمی ما به افراد علاقه مند در حوزه کسب و کار دیجیتال مارکتینگ آموزش های رایگان در اختیار شما قرار میدهیم . این آموزشها باعث میشود حال سایت شما را خوب کند و در نتیجه شما در آن کسب و کاری که فعالیت می کنید به نتیجه دلخواه رسیده و سریع تر به سود مالی که نیاز داشته اید برسید.

تصویری از الگوریتم های گوگل

الگوریتم های گوگل

ما در این مقاله تکنیکهای سئو کردن را به شما آموزش خواهیم داد، که چطور سایت خود را برای موتور جست و جو گوگل بهینه کنید .گوگل الگوریتم هایی دارد که در هر ثانیه آپدیت می شود و شما نیاز به اطلاعاتی دارید که سایت خود را برای آپدیت ها بهینه کنید. ما قصد داریم چند نمونه از الگورتیم های گوگل را نام ببریم و بیشتر با کارایی آنها آشنا شویم .

الگورتیم مرغ مگس خوار Hummingbird Algorithm:

شاید برای شما این اتفاق پیش آمده باشد که کلمه ای رو به اشتباه ، در گوگل تایپ کرده باشید ولی بعد از سرچ کردن متوجه می شوید که گوگل منظور شما را فهمیده و نزدیک ترین نتایجی رو که شما سرچ کرده اید، نمایش می دهد.

الگوریتم پنگوئن Penguin Algorithm:

الگوریتم پنگوئن Penguin روی بک لینک های سایت شما کار کرده و کار اصلی آن این است که  لینک ها و اسپم های غیر مرتبط را بررسی کند.

الگوریتم پاندا Panda Algorithm:

وظیفه اصلی الگوریتم پاندا Panda این است که محتواهایی که از روی سایت های مختلف کپی شده باشد را نمایش می دهد . منظور از محتوا متن یک مقاله ، عکس یا ویدئو بوده که الگوریتم پاندا آن را بررسی کرده و به گوگل اعلام می کند که محتوای شما کپی بوده یا خیر .

الگوریتم گوگل دنس Dance Algorithm:

گوگل دنس یا Dance Algorithm یکی از الگوریتم های کار آمد در موتور جست و جو گوگل بوده.هر روز تعداد کسب و کار هایی که در فضای دیجیتال می خواهند فعالیت کنند در حال افزایش بوده و در نتیجه سایت هایی که بیشترین فعالیت را می کنند نیازمند این هستند که در گوگل بیشتر دیده شوند و این کار رو الگورتیم دنس انجام می دهد . دریک کلام باید گفت که کار اصلی الگوریتم دنس رتبه دهی به سایت هایی است که بیشترین فعالیت را درون سایت خود انجام می دهند .

سرچ کنسول چیست؟

همان طور در مقاله سرچ کنسول چیست؟ به صورت کامل در مورد این ابزار قدرتمند صحبت کردیم در این مقاله قصد داریم وضیح خلاصه ای درباره آن به شما عزیزان بدهیم. سرچ کنسول یک از مهمترین بخش هایی است که در دوره های سئو پیشرفته آن را یاد میگیرید، آموزش رایگان سرچ کنسول گوگل می باشد. کلیه افرادی که در حوزه سئو سایت کار میکنند باید بتوانند از طریق این ابزار که گوگل ارائه داده است سایت های مختلف را تحلیل و بررسی نمایند. شما با این ابزار می توانید به صورت دقیق و روزانه اطلاعات سایت خود را بررسی کنید. برای مثال سرچ کنسول گوگل می تواند تعداد دفعاتی که سایت شما مورد بازدید قرار گرفته را نمایش و گزارشی از خطا های مختلف صفحات سایت شما را نشان دهد.چند نمونه از گزینه هایی که در سرچ کنسول شما با آن سر و کار دارید عبارتند از :

 • Total Clicks
 • Total Impressions
 • Average CTR
 • Average Position

ورود به صفحه آموزش سرچ کنسول آپدیت 2022

آیا انجام دادن سئو سایت کار سختی است؟

تعداد موتورهای جست و جو در جهان زیاد است برای مثال می توانیم بینگ ، یاهوو و گوگل رو معرفی کنیم که هرکدام برای خود معیار های خاصی برای رتبه بندی به سایت های خود می دهد. ما باید این الگورتیم ها رو بشناسیم و درست بتوانیم آنها را درک کنیم.

گوگل بیشتر از 200 فاکتور برای رتبه بندی از سایت ها استفاده می کند. بسیاری از معیار های گوگل که شما باید رعایت کنید محتوای با کیفیت ، لینک های خارجی ارزشمند و سرعت آپلود شدن سایت است.

موتورهای جست و جو گر می توانند بفهمند که کاربر دنبال چه هدفی است. شما باید محتوایی تولید کنید بسته به نیاز کاربر ؛ مهم این است که محصولی را که میخواهید بفروشید چگونه سئو شود، که کاربر محصولاتی را که نیاز دارد بتواند فرآیند خرید خود را ادامه دهد. این امر ضروری است که محتوا را برای موتور های جست وجوگر بهینه سازی کرده باشید. فعالیت برنامه ریزی شده می تواند رتبه سایت شما را در نتایج گوگل SERP بهبود دهد و باعث می شود که تعداد بازدید ترافیک سایت شما بالا برود و این بازدید ها می تواند فروش محصولاتی که شما درون سایت قرارداده اید شود.

چگونه سئو را می توانم یاد بگیرم؟

شما باید مقالاتی که درباره یادگیری سئو است را چندین بار مطالعه مکرر داشته باشد و در کنار آن باید از ویدئو های آموزشی که ما به شما پیشنهاد میکنیم استفاده کنید . چطور می توانیم رفتار های گوگل را شناسایی کنیم ؟  شما باید یک سئو کار حرفه ای باشید یا اینکه در دوره های تخصصی سئو سایت شرکت کرده باشید تا از مفاهیمی که یاد گرفته اید بتوانید به درستی استفاده کنید.

 در یک کلام که شما در این مسیر باید مطالعه و تمرین زیادی داشته باشید شما می توانید از مقالات رایگانی که درون فیکس سایت آکادمی منتشر شده است بهرمند شوید . ولی اگر وقت مطالعه کردن ندارید می توانید با خریدن دوره های صفر تا صد سئو به نتیجه ای که میخواهید برسید.

چند مورد از اصطلاحات مهم سئو

در این قسمت قصد داریم به شما عزیزان چند مورد از اصطلاحات مهم سئو را آموزش دهیم. این موارد در یادگیری سئو بسیار مهم تلقی می شوند؛ به همبن علت است که در این قسمت هر یک از این موارد را شرح داده ایم.در ادامه شما را با این موارد آشنا خواهیم کرد.

 • سئو داخلی
 • سئو خارجی
 • کلاه سفید
 • کلاه خاکستری
 • کلاه سیاه

سئو داخلی

به بهینه سازی صفحات وب سایت که بر نتایج جست و جو تاثیر داشته باشد را سئو داخلی تعریف میکنند. سئو داخلی فعالیت هایی هستند که شما میتواند به سادگی در سایت خود انجام دهید برای رسیدن به رتبه بهتر نمونه کارهایی که باید انجام دهید به شرح زیر می باشد :

 • تگ های هدینگ
 • بهینه سازی محتوا
 • ساختار یو آر ال
 • سرعت لود سایت

سئو خارجی

به روشی گفته می شود که برای گرفتن لینک از سایت های دیگر صورت گیرد یعنی سایتی به محتوایی که شما تولید کرده اید لینک داده باشد . روش هایی که نیاز است در بک لینک رعایت شود را ما به شما توضیح خوهیم داد .

 • ارسال ایمیل
 • فعالیت در شبکه های اجتماعی
 • ارتباط با افراد و برند های مشهور
 • نوشتن مطالب با محتوای ارزشمند
انواع کلاه ها در سئو
انواع کلاه ها در سئو

کلاه سفید ، کلاه خاکستری و کلاه سیاه

وقتی از اسم های متضاد نام برده می شود همه به خوب یا بد بودن فکر میکنند حال قصد داریم تا برایتان هر یک را توضیح دهیم.

سئو کلاه سفید

 • محتوای با کیفیت نسبت به سرچ کاربر
 • لینک دهی به سایت های معتبر
 • هدف از ساختار محتوا
 • انتخاب صحیح از عبارت های کلیدی

کارایی سئو کلاه سفید برای بهبود تجربه کاری انجام میگیرد و از مجموعه تکنیک هایی است که شما برای سایت خود انجام خواهید داد .

 • دستکاری لینک ها
 • درست استفاده نکردن از کلمات کلیدی
 • محتوای ضعیف و نا کار آمد
 • استفاده از لینک های نامرتبط

مجموعه کارهای گفته می شود که یک سایت در گوگل در مدت زمان کوتاه به رتبه برسد و این امر باعث می شود موتور های جست و جو را فریب دهد .

سئو کلاه خاکستری

در این روش معمولا تمامی قوانین گوگل رعایت شده و اغلب در آن راه‌هایی وجود دارد که برای فریب دادن و گاها گول زدن کاربر مورد استفاده قرار می گیرد.برای درک بهتر سئو کلاه خاکستری اینطور میتوان گفت که شما در لبه پرتگاهی ایستاده اید و اگر به مسیر خود ادامه دهید، احتمال بروز حادثه وجود دارد. به عنوان مثال سایتی، از یک کتاب که پادکست صوتی آن منتشر نشده تبلیغ می کند؛ کاربر با مراجعه به سایت متوجه می شود که فایل صوتی وجود ندارد. به این اقدام سئو کلاه خاکستری گفته می شود.

موتورهای جست و جو چطور کار می کند؟

موتور های جست و جو از سه بخش تشکیل شده اند، در این مقاله ما سرفصل های اصلی را به شما توضیح خواهیم داد.

 • خزیدن
 • ایندکس کردن
 • انتخاب نتایج
نحوه کار کردن موتور های جستجو
نحوه کار کردن موتور های جستجو

خزیدن

خزیدن به این معنا می باشد که موتورهای جست و جو می توانند، به صفحات سایت شما دسترسی پیدا کنند و تمامی بخش هایی که شامل محتوا ، کلمات کلیدی ، تگ های H1،H2 ، H3 ، لینک ها و… است، را مورد بررسی قرار دهد.

در این حالت است که کاربر هر کلمه کلیدی ای را که سرچ می کند، می تواند با قسمت های مختلفی از سایت شما روبرو شود. لازم به ذکر است که هر زمانی که شما سایت خود را به روز می کنید موتور های جست و جو شروع به خزیدن در سایت شما کرده و محتوای سایت شما را آنالیز می کنند.

 ایندکس کردن

گوگل ربات هایی دارد که میتواند صفحات سایت شما را مورد بررسی قرار دهد و به این کار ایندکس کردن گفته میشود و اگر شما سایت خود را بهینه نکنید گوگل نمی تواند در نتایج جست و جو محتوای سایت شما را نمایش دهد. یکی از اصولی ترین عواملی که سئو کاران باید انجام دهند این است که صفحات سایت خود را برای موتور های جست و جو گر ایندکس کنند. در ادامه شما را با روش های ایندکس آشنا می کنیم.

 • نقشه و معرفی سایت
 • نصب گوگل آنالیتیکس
 • نصب سرچ کنسول
 • ایجاد شبکه های اجتماعی
 • تولید محتوا
 • ثبت آدرس سایت در موتور های جست و جو

انتخاب نتایج

هنگامی که کاربری سرچ کردن یک مقاله را میخواهد موتور های جست و جو باید فهرست های زیادی را منطبق با نیاز کاربر در دسترس او قرار دهند. موتور های جست و جو اگر نتوانند محتوای مفیدی به کاربران برسانند از دور بازار و رقابت های جهانی عقب خواهند ماند.

فاکتور های رتبه بندی در گوگل

فاکتورهای رتبه بندی

یکی از مهترین فاکتور هایی که میتوان نام برد تعداد لینک هایی است که با کیفیت به صفحه های دیگر یا به سایت دیگر انتقال دهد می باشد. برخی دیگر از فاکتور های مهم عبارتند از :

 • استفاده از کلمات کلیدی موثر
 • امینت و استفاده از SSL
 • عمر دامنه
 • طراحی صفحات سایت

به روز رسانی SERP

قرار گرفتن سایت شما در صفحه اول اینگونه است که شما تلاش کرده اید و این یک چشم انداز خوب است. ولی قرار گرفتن در 3 نتیجه اول میتواند از تلاش و پشتکاری حاصل شود که انگیزه و اشتیاق شما در تولید محتوای منظم، بستگی دارد. سایت های خیلی زیادی هستند که در دنیا به صورت روزانه آپدیت می شوند و این به روز بودن میتواند رتبه شان را در گوگل تغییر دهد. این اتفاق ممکن است بارها برای دارندگان سایت رخ داده باشد.

نکته قابل توجه این است که الگوریتم های گوگل در هر زمان ، دقیقه ، ساعت در حال تغییر می باشند. شما باید از مراجع خبری اخبار گوگل رادریافت کنید. برای مثال سایت شما امروز در رتبه اول قرار دارید و الگوریتم های گوگل تغییر کرده و باید سایت خود را نسبت به تغییرات اعمال کنید که بتوانید در رتبه نخست بمانید. اول شدن در رتبه نخست گوگل سخت هست ولی ماندن در رتبه اول سخت تر است.

سئوی داخلی

سئوی داخلی لیست کاملی از اقداماتی که برای سایت باید انجام دهید. در گذشته لیست و اقداماتی که انجام میدادن برای طراحی یک سایت خیلی ساده بوده است . ولی در سال 2022 باید خیلی بیشتر به قوانینی که گوگل اعمال کرده است رعایت شود.

 الگوریتم های گوگل در گذشته به گونه ای بود که با تغییر دادن عبارات کلیدی رتبه دهی صورت می گرفت. ولی امروزه باید از نکات پیچیده تری عمل کنید که به رتبه نخست برسید. یکی از پیشرفته های گوگل این است که میتواند تشخیص دهد که در چه زمان و چه رفتاری کاربر میخواهد در گوگل سرچ کند.

آموزش سئو داخلی

لیست تمام مواردی که بر سئوی داخلی موثر است را با توضیحات کامل برای شما توضیح می دهیم .بررسی کنید که مردم برای موضوع سایت شما بیشتر چه کلمات کلیدی در گوگل جستجو می کنند.

متا تگ ها

متا تگ ها کد هایی هستن که برای کاربران عادی قابل نمایش نیستند . این کد ها داده های وب سایت را برای موتورهای جست و جو نمایش می دهد. مهمترین متا تگ ها ( متا تگ عنوان ) و ( متا تگ توضیحات ) ماند نام برد.

لینک چیست ؟

به عبارتی که قابل کلیک کردن باشند را لینک می گویند. لینک ها می توانند به سایر صفحات سایت خود یا به سایت دیگران انتقال یابد.

بک لینک چیست ؟

یک از مهمترین کارهایی که می تواند رتبه سایت را در نتایج جست و جو گوگل بالا ببرد بک لینک نام دارد. بک لینک یعنی اینکه سایت شما از سایت دیگر لینک بگیرد . شما باید نسبت به سئو محتوایی که انجام داده اید از سایت دیگری لینک بگیرید در غیر این صورت گوگل شما را جریمه میکند.

پنالتی شدن سایت

پنالتی شدن سایت یعنی چه ؟

وقتی که شما به یادگیری سئو می پردازید با عبارات مختلفی آشنا می شود یکی از این عبارات پنالتی شدن سایت است. جریمه شدن در گوگل به این معنی نیست که سایت شما حذف شود بلکه صفحاتی از سایت شما مربوط به محتوایی که تولید کرده اید نیست و آن صفحات از دسترس خارج می شود و دیگر قابل نمایش نمی باشد . ما در سئو کردن سایت به شما یاد خواهیم داد که چگونه سایت شما پنالتی نشود.

مثالی برای انکر تکست

چند نوع کلمه کلیدی یا انکر تکست داریم ؟

 • Exact Match: عبارتی از کلمه کلیدی اصلی که می خواهیم آن را سئو کنیم برای مثال آموزش توئیتر
 • Broad Match : عبارتی از کلمه کلیدی اصلی به همراه استفاده از مکمل آن برای مثال دوره آموزش توئیتر رایگان
 • Phrase Match: عبارتی از کلمه کلیدی اصلی که در یک جمله استقاده شود . مثال : بهترین آموزش توئیتر در گرگان

در مبحث انکرتکست ها ما سه مورد اصلی را توضیح داده ایم که می تواند به سئوکردن محتوا در وب سایت به شما کمک کند.

مثال ریدایرکت 301
ریدایرکت یعنی مهاجرت صفحه ای به صفحه دیگر

ریدایرکت کردن چیست ؟

انتقال دادن کاربر از یک صفحه از سایت به آدرس جدید را ریدایرکت می گویند. زمانی این اتفاق رخ میدهد که برخی از صفحات سایت در دسترس نباشد یعنی در گذشته آدرسی از این سایت موجود بوده و در حال حاضر در دسترس نیست،  شما با این کار میتوانید کاربر را به صحفه جدیدی که ایجاد کرده اید انتقال دهد.

انواع ریداریکت که در سئو سایت استفاده می شوند عبارتند از :

 • ریدایرکت 301 (انتقال دائم):

شما میتوانید کاربران و موتورهای جست و جو گر را به صورت دائمی به صفحه جدیدی که ایجاد کرده اید انتقال دهد.

 • ریدایرکت 302 ( انتقال موقت) :

شما به موتور های جست و جو گر گوگل اعلام میکنید که صفحه جدیدی را ایجاد کرده اید و می توانید کاربران آن را به صورت موقت انتقال دهید .

این دو مورد نسبت به ریدایرکت های 307،410 ،451 بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد.

آیا ریدایرکت کردن هزینه دارد و چگونه میتوان ریدایرکت رایگان انجام دهم؟

شما میتوانید در وردپرس با نسخه پولی از افزونه yoast seo استفاده کنید.

شما با افزونه رنک مث می توانید کار انتقال صفحات را بدون نیاز به هزینه انجام دهید.

ما در این مقاله ابزارهایی که برای بررسی سئو سایت استفاده می شوند را به صورت جداگانه نام می بریم و هر کدام را توضیح میدهیم .

یKeyword Planner:

شما با این ابزار میتوانید دقیق تر بر روی کلمات کلیدی خود تحقیق کنید و این ابزار رایگان در اختیار شما قرار میگیرد. معمولا افرادی که در حوزه سئو شروع به فعالیت می کنند از این ابزار برای کارهای خود استفاده میکنند.

GTmetrix:

این ابزار برای بررسی گرید سایت ، سرعت سایت و لود شدن به کار می رود. GTmetrix می تواند به صورت دقیق و کامل سرعت لود شدن سایت شما و رقبا را نمایش دهد . این ابزار خطاهای سایت را که باعث می شود سرعت لودشدن افت کند را نمایش میدهد .

آموزش سئو از پایه را چگونه می توانیم در مسیری درست جلو ببریم ؟

شما باید اول از مفاهیم سئو مقدماتی شروع به فعالیت کنید تا بتوانید به سطح پیشرفته آن برسید .در آموزش سئو شما باید از پایه به چند نکته توجه داشته باشید:

 • تعاریف و اصطلاحات سئو
 • چگونگی تحقیق بر روی کلمات کلیدی
 • چگونگی ساخت لینک های داخلی و خارجی
 • آشنایی با ابزار هایی که در سئو سایت نیاز است.

سئوی فنی چیست و از چه مواردی تشکیل می شود ؟

سئو فنی به عنوان ساختمان تشکیل دهنده یک سایت تشبیه شده و باید از پایه، محکم باشد؛ تا بتوانیم در راستای فعالیتی که داریم از آن استفاده کنیم. برای مثال میتوان به احداث یک ساختمان اشاره کرد، به این صورت که باید از اول پی و ستون های محکمی درست شود تا مقاومت لازم را داشته باشد.

نکات مهم در سئو فنی

برای این که در سئو فنی به نتایج مطلوبی برسید به شما چند راهکار را پیشنهاد می کنیم؛ این روش ها می تواند به شما تا حد زیادی در سئو فنی کمک کند. در ادامه فیکس سایت آکادمی به شما این راه کار ها را معرفی می کند.

بررسی وضعیت کدها در سئو فنی

اساس کار سئوی فنی بهینه سازی کردن کدهای وب سایت، برای موتور های جستجو است. اگر میخواهید در این زمینه با مشکلی روبرو نشوید، از سیستم محتوایی وردپرس استفاده کنید. سیستم وردپرس از پایه بر اساس اصول سئو طراحی شده و اگر شما از CMS شخصی استفاده می کنید، باید به نکاتی که در ادامه به آن اشاره می کنیم، توجه نمایید. ممکن است خطا هایی در سیستم های شخصی رخ دهد، مثلا URL  بعضی از صفحات تکراری باشد. پس از آن که کد های وب سایت را بهینه کردید، میتوانید از سیستم وردپرس قالبی جدید و اختصاصی را برای خود ایجاد نمایید تا از مشکلات احتمالی فاصله بگیرید.

عنوان اصلی مطلب با تگ H1  مشخص شده و در هر صفحه، فقط یک تگ H1  وجود دارد. در ادامه باید مواردی مثل ساختار متن، تگ توضیحات متا یا meta description و موارد دیگر در صفحات سایت وجود داشته باشند.

افزایش سرعت سایت

سرعت وب سایت مهمترین موضوع در سئو سایت است. سایت های معتبر و معروف اعلام کرده اند که تاخیر در لود شدن سایت میتواند سبب آن شود که کاربر نتواند محصولات خود را خریداری کند. حتما برای شما هم این اتفاق افتاده است که در سایتی برای خواندن مقاله ای چندین صفحه باز میکنید و در نهایت صفحه ای که سریع تر باز شود را مطالعه می کنید .

سرعت کم سایت باعث می شود رتبه شما در گوگل کم شود و این سرعت کم می تواند رتبه سایت شما را به صفحات پایین تر انتقال دهد .

بهینه سازی کدهای سایت

یکی از مهمترین کارهایی که باعث افزایش سرعت سایت می شود، بهینه کردن کد ها برای موتورهای جست و جو است. گوگل با کدهایی که شما در سایت خود نوشته اید،  شروع به ارزیابی سایت شما کرده و برای اینکه گوگل سایت شما در نتایج خود قرار دهد، باید کدهای سایت شما منظم و با کیفیت ایجاد شده باشد.

استفاده از ZIP

شما برای اینکه فایلهای سیستم خود را برای دوستان و آشنایان ارسال کنید باید آن را به صورت زیپ ZIP در آورده تا حجم آن کم و با سرعت بالا تر آن را ارسال نمایید. برای مثال در سایت هایی که  قصد دانلود فایلی را دارید، دیده اید که فایل به صورت زیپ شده در اختیار شما قرار می گیرد و برای این است که سرعت دانلود شدن را بالا ببرند.

فشرده سازی فایل های CSS و JS

فشرده سازی فایل های css و js می تواند سرعت بارگذاری صفحات سایت سئو شده را بالا ببرد. سایت هایی که فایل های css و js زیادی استفاده کرده باشند، معمولا از سرعت خوبی برخوردار نیستند و باعث می شود صفحات سایت آنها، با سرعت کمتری لود شود.

رپورتاژ آگهی چیست ؟

یکی از مباحثی که شما در آموزش سئو پیشرفته یاد خواهید گرفت این است که چگونه از سایت های معتبر برای خود آگهی درج کنید. رپورتاژ ها ممکن است خبری یا آموزشی باشند .

رپورتاژ خبری و آموزشی نوعی تبلیغات متنی است که شما با قراردادن محتوای خود در سایت های معتبر برای کسب و کار خود اعتبار کسب کرده و این کار باعث افزایش بازدید و رتبه سایت شما در گوگل خواهد شد.

برند سازی در رپورتاژ آگهی :

وقتی شما در سایت های معتبر برای کسب و کار خود آگهی درج می کنید باعث می شود افراد زیادی به سایت شما ورود پیدا کنند با این کار شما میتوانید خیلی راحت تر اعتبار برند خود افزایش دهید.

استفاده از رپورتاژ خبری و آموزشی باعث می شود که کسب و کار خود را زودتر به اعتبار برسانید . این روش بیشتر در کسب و کار های نوپا زود بازده بوده و صاحبان کسب و کار میتوانند با سرمایه کم موجب بالا بردن رتبه سایت خود شوند.

چگونه میتوان برای رپورتاژ محتوای مخصوص تولید کرد

شما باید رپورتاژ خوب و با کیفیت تولید کنید چرا که بیشترین تاثیر در جذب کاربر را دارد. از تیتر های جذابی در متن خود استفاده کنید که کاربران بیشتری را جذب رپورتاژ آگهی خود کنید در این حالت کاربر با کلیک کردن برو روی آگهی وارد سایت شما می شود و بیشتر با سایت شما آشنا می شود .

تکنیک های ریپورتاژ

برای نوشتن رپورتاژ تکنیک های زیادی وجود دارد،شما باید از تکنیک هایی استفاده کنید که نظر کاربران و ربات ها گوگل را جلب کنید .در ادامه فیکس سایت آکادمی توضیحات کامل تری درباره تکنیک های رپورتاژ ارائه می دهد.تمام قوانینی که شما برای سئو کردن محتوا سایت رعایت می کنید ، در انتشار رپورتاژ هم باید رعایت شود.برای انتشار رپورتاژ به هیچ عنوان از محتوای سایت خود استفاده نکنید چون که ربات های خزنده گوگل متن را کپی اعلام میکند . شما میتوانید برای جذب کاربران از عکس ، ویدئو و پادکست استفاده کنید . به اندازه از کلمات کلیدی در محتوا استفاده کنید. شما برای لینک دادن در رپورتاژ از سه انکرتکست استفاده کنید به اینگونه که دو لینک خارجی به یک صفحه و یک لینک به صفحه دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

نکات کلیدی در رابطه با آموزش سئو

 • تحقیق کنید که مدیران سایت روی چه کلمه کلیدی میخواهد وب سایتش پیشرفت کند.
 • صفحات سایت را برای موتور جست و گر گوگل بهینه کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که سایت شما برای ربات های گوگل در دسترس باشد.
 • استفاده از بک لینک هایی که از سایت های دیگر ایجاد شده است.
 • از ابزار های گوگل آنالیتیکس و سرچ کنسول برای بالا بردن سرعت سایت استفاده می کنید.

بهینه سازی فایل Robots.txt

خزنده های گوگل ربات هایی هستند، که در سایت ها خزش کرده و اطلاعات سایت ها را منتشر می کنند. به طور کلی این ربات ها بعد از هر بار چرخیدن در صفحات سایت ها اطلاعات را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهند. باید اطلاعاتی که در سایت خود قرار داده اید، را برای خزنده های گوگل بهینه کنید؛ تا آنها به درستی بتوانند اطلاعات را در اختیار کاربران شما قرار دهند.

ساخت نقشه سایت (Sitemap)

بسیاری از کاربران با قراردادن اطلاعات در سایت خود و پس از انتشار آن، متوجه می شوند که محتوای آنها مورد بازدید قرار نگرفته است. برای این که موتورهای جست و جو محتوای سایت شما را نمایش دهند، باید یک مسیر یا نقشه را برایشان تعریف کنید تا بتوانند سریع تر سایت را مورد ارزیابی قرار دهند. در وب سایت هایی که از CMS وردپرس استفاده می کنند، می توانید نقشه سایت را به کمک افزونه yoast seo طراحی کرده و به سرچ کنسول متصل کنید.

استفاده از  structured data

داده های ساختار یافته یا  Structured Dataبه موتورهای جست و جو کمک می کنند، تا مطالب سایت را راحت تر درک کرده و ساختار محتوایی سایت شما را مطابق با معیار های گوگل دسته بندی می کنند. یکی از فاکتورهایی که در رتبه و رنکینگ  در سئو تاثیر دارد، استفاده از استراکچر دیتا یا اسکیما در تولید محتوا می باشد.

واکنشگرا بودن سایت  Responsive

واکنش‌گرا بودن به این معنی است که سایت را برای تمامی دستگاه‌های هوشمند، قابل دسترسی کنیم تا کاربر برای بازدید از سایت با تلفن های همراه، محدودیت نداشته باشد. در حال حاضر تعداد کاربرانی که با گوشی همراه وارد سایت ها می شوند بیشتر از کاربرانی است، که از رایانه استفاده می کنند. پس باید طراحان سایت این مهم را مد نظر داشته باشند که برای ایجاد یک سایت حتما آن را به صورت ریسپانسیو طراحی کنند.

دیسکریپشن و توضیحات متا Meta Description

وقتی که کلمه ای را در گوگل سرچ می کنید، در نتایج جست جو یک عنوان و یک زیر عنوان وجود دارد؛ به زیر عنوان نتایج جستجو، دیسکریپشن یا توضیحات گفته می شود.

حتما برای شما پیش آمده است که قبل از ورود به سایت برای به دست آوردن خلاصه ای از مطالب، توضیحات متا را خوانده باشید. هر چه این توضیحات واضح تر باشد ، احتمال آن که صفحه را باز کنید، نیز افزایش پیدا می کند. با نوشتن متا خوب و جذاب نرخ کلیک یا CTR سایت شما روز به روز بیشتر می شود.

آدرس صفحات و یو آر ال ها (URL)

برخی از سایت ها برای آدرس صفحات خود، نام های عجیبی را انتخاب می کنند؛ اما در مقابل، سایت هایی داریم که با خواندن URL آن‌ها به راحتی می توانیم، محتوا صفحه را حدس بزنیم.

برای عنوان مثال سایت ایسنا isna که اخبار روز ایران را منتشر می کند، با خواندن   URL این سایت حتی اگر تا به حال وارد آن نشده باشید؛ می توانید حدس بزنید چه محتوایی در آن وجود دارد و همچنین تا مدت ها نام آن در ذهنتان می ماند.

کلمات کلیدی و کوئری ها Query

اگر در سئو داخلی شما تمامی مراحل را انجام دهید، اما برای محتواهای سایت خود کلمه کلیدی مشخص نکنید، باید گفت که هیچ فعالیتی انجام نداده اید. کلمه کلیدی یکی از مهم ترین و پایه‌ای ترین مباحث در آموزش سئو مقدماتی تا پیشرفته است، باید بیشتر به آن توجه داشته باشید.

شما با توجه به محتوای سایت خود باید با استفاده از ابزارسرچ کنسول، متوجه شوید که کاربر شما، بیشتر چه کلماتی را در گوگل سرچ می کند. بیشترین کلمات یا عباراتی که کاربران در گوگل سرچ می کنند، نشان دهنده کلمات کلیدی سایت شما هستند. پس از آن که لیست کلمات کلیدی خود را به دست آورید، با توجه به نیاز کاربر شروع به تولید محتوا کنید.

کلمات LSI و پیشنهاد های گوگل در هدینگ ها

همانطور که گفته شد استفاده مکرر از کلمات کلیدی ارزش و کیفیت محتوا را پایین می آورد و این موضوع از دید گوگل ناخوشایند است.

چگونه محتوای خود را پربارتر کنیم؟

کلمات lsi را به نوعی می توان کلمات کلیدی فرعی معنی کرد. به جای این که مدام یک کلمه کلیدی را در متن تکرار کنید، می توانید از کلمات فرعی استفاده کنیم.

به طور کلی وجود کلمات lsi ارزش محتوا را در گوگل افزایش داده و این موضوع سبب افزایش رتبه سایت می شود. اما بهترین ابزار برای پیدا کردن کلمات کلیدی استفاده از پیشنهادات گوگل است.

هدف از بهینه سازی سایت چیست؟ چرا باید سایتمان را به رتبه های برتر گوگل بیاوریم؟

هدف از سئو سایت زمانی معنا می دهد که شما استراتژی سایت خود را مشخص کرده باشید. آیا هدف سایت شما یا هدف اصلی کسب و کار شما فروش محصولات است؟
اگر هدف شما  در کسب و کارتان فروش محصولات بوده، هدف از seo سایتتان هم دقیقا باید محتوایی باشد که بر فروشتان تاثیر گذارد. اگر شما صاحب یک شرکت خدماتی هستید و قصد فروش خدمات و یا ارائه خدمات به کاربرانتان را دارید، هدف سئو سایت شما، باید نمایش خدمات و فروش به کاربر باشد. در نتیجه زمانی که شما هدف را، از راه اندازی سایت مشخص کردید، می توانید استراتژی سایت خود را پیاده سازی نمایید و برای رسیدن به آن هدف، تلاش و همت کنید.

بطور کلی هدف سئو سایت را می توان بصورت زیر خلاصه نمود:

 • ترافیک سایت خود را افزایش می دهید.
 • باعث می شود فروش برند خود را افزایش دهید.
 • دیده شدن سایت شما در صفحه اول جست و جو ها. 

آیا سئو کردن سایت میتواند باعث افزایش فروش اینترنتی شود ؟

زمانی که در مورد افزایش فروش اینترنتی صحبت می کنیم، میتوانیم از سئو سایت و اینستاگرام کمک بگیریم.

(سایت ،SEO  ، اینستاگرام) سه عنصر اصلی و درآمدزا برای کسب و کار بوده، اگرچه اینستاگرام به تنهایی نمی تواند باعث افزایش فروش شود؛ بلکه با ایجاد آگهی از برند می تواند، کمک بزرگی به افزایش فروش اینترنتی شما داشته باشد.

برخی از دارندگان سایت در این حوزه، توانسته اند میزان فروش خود را بالا ببرند؛ پس شما نیز می توانید جزو افرادی باشید که به درآمدهای زیاد و داشتن زندگی بی دردسر به ویژه در شرایط اقتصادی و سیاسی الان، فکر کنید.

گوگل آنالیتیکس Google Analytics

یکی از ابزار هایی که می تواند در سئو سایت به شما کمک کند؛ ابزار گوگل آنالیتیکس می باشد. شما می توانید با این ابزار تعداد دیده شدن و کلیک خوردن سایت خود را مشاهده نمایید. این ابزار اطلاعاتی به شما داده که میتوانید با استفاده از آن ها روی اهداف خود با اطلاعات بیشتری تمرکز کنید. Google Analytics میتواند اطلاعات کاربرانی که وارد سایت شما شده، مدتی در آن ماندگاری داشته و زمان های بازدید از طرف کاربران، را به شما نمایش دهد.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
مدت زمان یادگیری سئو

مراحل یادگیری سئو

مراحل یادگیری و درک بهتر سئو ؟ در این مقاله قرار است که مراحل یادگیری سئو را به شما عزیزان…

بیشتر بخوانید
پکیج آموزش سرچ کنسول

آموزش رایگان سرچ کنسول گوگل

در این مقاله قصد داریم تا به آموزش رایگان سرچ کنسول گوگل به صورت ویدئویی، کامل و جامع بپردازیم. همانطور که می دانید search console یک ابزار رایگان و پر قدرت است، که میزان ترافیک سایت، مشکلات و مواردی نیاز به بهبود در سایت شما دارند را در اختیارتان قرار می دهد.

بیشتر بخوانید
مدت زمان یادگیری سئو

مدت زمان یادگیری سئو

سئو یکی از معدود مشاغلی است که در آمد به نسبت خوبی دارد و یکی از کارهای دیجیتال است که…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *