درآمد سئوکاران در ایران | نکات مهم درآمدی

درآمد سئوکاران در ایران

عکس شاخص درآمد سئو کاران در ایران

در این مقاله قرار است در مورد درآمد سئوکاران در ایران بپردازیم، اما شاید بگویید سئو چیست؟

سئو یعنی تمام موارد و عواملی که باعث می شود رتبه سایت شما در گوگل به بالاترین سطح خود یعنی در صفحه اول و در لینک اول موتور جستجوگر گوگل تبدیل شود.

چند نمونه برای سئو سایت که توسط سئوکاران توصیه می شود حتما رعایت شود :

 1. مطالب سایت شما کاملا اختصاصی باشد
 2. از 2 الی 3 عکس حداقل در مقاله هاتون استفاده شود
 3. تگ متا و توضیحات مناسب برای هر پست داشته باشید
 4. و…..

حالا که فهیدید درامد سئوکاران از انجام چه نوع کارهای می باشد، حال بهتر است بریم به بخش اینکه درامد این افراد چگونه می باشد.

اولین نکته برای درامد مهندس های سئو این می باشد که بدانید اول ربط برای درامد بیشتر آن ها همگی بستگی به تجربه ای آن ها دارد یعنی هرکسی که تجربه بالاتری دارد، پس مطمئنا درآمد بالاتری نیز دارد.

درامد مهندس های سئو در آمریکا

خب در ابتدا میخواهیم درامد کارانی که در آمریکا کار می کنند کار بسنجیم و سپس به مهندس های ایرانی برسیم.

این لینک (https://www.indeed.com/career/seo-specialist/salaries?from=top_sb)

لینک میانگین حقوق سئوکارانی می باشد که در آمریکا کار می کنند و اگر دقت کنید میانگین حقوق سئوکاران 3846 دلار در ماه می باشد که این رقم در سال 54323 دلار می باشد که اگر آن را به دلار امروز یعنی 27610 تومان ضرب کنیم یک رقمه عجیبی بدست می آید.

با توجه به ضرب بالا میانگین درآمد سئوکاران آمریکایی در ماه به تومان 106.188.060  تومان می شود.

و میانگین حقوق سالانه آن ها نیز 1.499.858.030 می باشد که این رقمی بسیار سنگین در ایران برای یک سئوکار می باشد.

seo makes money

همچنین در لیست بالا ده شرکت برتر برای حقوق سئوکاران در آمریکا را می بینید که اولین شرکت حقوقی معادل 138374 هزار دلار در سال دارد که رقمی معادله 3.820.506.140 تومان می باشد که رقمی واقعا فضای می باشد.

درآمد سئوکاران در ایران

اما شاید با دیدن متن های بالا حتما می گویید در ایران هم همین قیمت ها باید باشد ولی کاملا سخت در اشتباهید اما همانطور که اول گفتیم بهترین راه درامد بیشتر در این راه ابتدا تجربه ای بیشتر است.

اکثره مهندس های سئو که در ایران فعالیت می کنند کار خود را با فریلنسرینگ یا نویسندگی در انواع سایت ها شروع کرده و سپس به سئوکارانه حرفه ای تبدیل شده اند.

ما در این مطلب میانگین قیمتی که در ایران حساب شده را می گوییم و سپس نکاتی را می گوییم که از خوده درآمدی که برای شما گفته شده است مهمتر می باشد، پس خوب به نکات توجه کنید.

 1. میانگین حقوق سئوکاران در ایران برای افرادی که زیر 2 سال تجربه دارند : دو میلیون و صد و سی هزار تومان (4.0000.000) می باشد.
 2. و میانگین حقوق سئوکاران در ایران که بین 2 تا 5 سال تجربه دارند : دو میلیون و هفتصد و سی هزار تومان (5.160.000) می باشد که 29 درصد بیشتر از افراد تازه کارتر نسبت به خود می باشند.
 3. سپس افرادی که بین 5 تا 10 سال تجربه دارند میانگین دارآمد آن ها : سه میلیون و هفتصد و هفتاد هزار تومان (7.120.000) می باشد که در این سطح 38 درصد نیز افزایش حقوق داشته اند.
 4. علاوه بر این افرادی که بین 10 تا 15 سال تجربه دارند، حقوقی معادل چهار میلیون و ششصد و هفتاد هزار تومان (8.830.000) می باشد که 24 درصد نسبت به سطح قبلی خود بیشتر می باشد.
 5. اگر سطح تجربه نیز بین 15 تا 20 سال باشد، حقوقی معادل پنج میلیون تومان (5.000.000) می باشد که در این سطح 7 درصد افزایش درآمد داشته ایم.
 6. در نهایت میانگین درامد افرادی که بیش از 20 سال تجربه دارند، پنج میلیون و سیصد و چهل هزار تومان (9.450.000) می باشد که نیز این سطح هفت درصد بیشتر از سطح قبلی خود افزایش درآمد داشته است.

نکات بسیار مهم برای میانگین درآمد های ذکر شده

 • اولین نکته ای که باید ذکر شود این می باشد که میانگین درامدها همانطور که از اسمش پیداست، یعنی میانگین درامد های یک تعدادی از سئوکاران ایرانی ، و این به این منظور نمی باشد که حتما این رقم باید مبلغ درآمدی ان ها باشد.
 • همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد تجربه مهمترین نکته برای درآمد سئوکاران ایرانی می باشد.
 • متاسفانه در کشور ما حقوق فریلسنر ها و سئوکاران خیلی نسبت به خارج کم می باشد ولی اگر سایت های مثل جاب اینجا و.. را نیز بگردید افرادی هستند که حقوق های خیلی مناسبی می دهند.

مقایسه درآمد کارکنانی که تحصیلات عالی دارند

حال بیاییم که مدرک فرد را هم برای درامد نیز در نظر بگیریم.اگر فردی دیپلم داشته باشد میانگین درامد آن  4.000.000 تومان می باشد در صورتی که اگر فرد دارای مدرک لیسانس باشد درامد سئوکار 34 درصد افزایش پیدا می کند و به مبلغ 5.520.000 افزایش پیدا می کند و همان فرد اگر مدرک کارشناسی ارشد نیز داشته باشد میانگین درامد آن 6.120.000 تومان می باشد.

پس اگر دقت کرده باشید با دیپلم شما چهار میلیون تومان درامد دارید و اگر لیسانس داشته باشید 34 درصد افزایش حقوق پیدا می کنید و اگر فوق لیسانس نیز داشته باشید شامل 53 درصد افزایش حقوق در همون سطح 2 تا 5 سال تجربه خواهید داشت.

آیا ارزشش را دارد که مدرک کارشناسی یا بالاتر بگیریم ؟؟

همانطور که بالا پرداختیم اگر شما مدرک بالاتری داشته باشید پس مطمئنا درامد بالاتری نیز خواهید داشت.طبق برآوردها هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در طی دو سال میانگین 22 میلیون و 400 هزار تومان می باشد که اگر با خود یه دو دو تا چهارتایی انجام بدهیم میبینیم که این کار ارزشش را دارد ولی نکته اصلی و مهم خودمان می باشیم که آیا می توانیم اینکار را انجام بدهیم یا نه؟؟!.

البته ذکر شود که شما به صورت پاره وقت سره کار باشید و همچنین درس خود را بخوانید ، با یک تیر دو نشان خوبی زده اید و بهترین فرصت برای ادامه تحصیل و کسب درامد خود می باشند.البته خیلی از جوانان ایرانی امروزی فریلسنری کار می کنند.(یعنی به صورت پاره وقت و دورکاری)

ذکر شود که اگر شغلی دارید و دارید ادامه تحصیل می دهید، افزایش درامد در آن زمان سخت تر است ولی زمانی که شما مدرکتان را گرفتید دیگر فرق دارد و سریع تر افزایش درامد را شاهد هستید.

میزان تفاوت درآمد سئوکاران مرد با زن

اگرچه نباید شاهد میزان تفاوت درامد سئوکاران بین مرد و زن باشیم ولی متاسفانه شاهد انجام چنین کارهایی در ایران و حتی خارج کشور نیز هستیم.همانطور که خودتان نیز بیشتر در جریان هستید اکثر کارفرماها زنان را استخدام می کنند برای حقوق کمتر ولی این نکته حائز اهمیت است که اگر کارفرمایی میزان حقوق برای آن تفاوتی نداشته باشد و بیشتر ملاک کیفیت باشد برای ان زن و مرد تفاوتی ندارد.

اگر درآمد یک سئوکار را 4.000.000 تومان در نظر بگیریم این مبلغ برای زنان متاسفانه معمولا ده درصد کمتر می باشد. یعنی مبلغ 3.600.000 تومان می باشد که معمولا کافرماها بیشتر از ده درصد کمتر می کنند.

نرخ افزایش درامد سالانه برای انواع صنعت ها

حال اگر میخواهید بدانید که نرخ  افزایش سالانه شرکتی که دران کار می کنید به چه صورت می باشد و هر چند وقت یکبار افزایش حقوق دارید ما نرخ افزایش سالانه انواع صنعت ها را در سال 2021 برای شما لیست کرده ایم که شما می توانید با حسابی کوچک بدانید که در سال اینده افزایش حقوقتان به چه صورت می باشد.(البته ذکر شود که نرخ افزایش سالانه 2022 را باید بدانید نه 2021)

 • حوزه بانکداری : 3 درصد
 • حوزه انرژی : 6 درصد
 • حوزه فناوری اطلاعات : 9 درصد
 • حوزه سلامتی : 3 درصد
 • حوزه حمل و نقل : 6 درصد
 • حوزه ساخت و ساز : 9 درصد
 • حوزه آموزشی : 3 درصد

دوستان این موارد نرخ جهانی افزایش درآمد سالانه توسط ایران می باشد.

ایا این درآمدهای که گفتید واقعی می باشد ؟

در ابتدا میانگین درآمد سئوکاران امریکایی رو مقایسه کردیم و سپس حقوق سئوکاران ایرانی را نیز گفتیم که اگر دقت کنید تفاوتی بسیاااار زیاد باهم داشته اند و نکته ای که خیلی حائز اهمیت می باشد این می باشد که این مبالغ گفته شده میانگین درامد می باشد و متاسفانه کشور ایران برای این افراد خیلی ارزش قائل نمی باشد ولی این حقوق های گفته شده تقریبا می شود که حداقل درامد های آن ها در ایران می باشند مگر اینکه به صورت دورکاری یا فریلنسری کار کنند.

پاداش برای سئوکاران

طبق برآورد های که سایت salaryexplorer انجام داده است، 48 درصد سئوکاران هیچگونه پاداشی دریافت نکرده اند و برعکس آن 52 درصد انها حداقل در یک سال گذشته بین 3 تا 6 درصد از حقوقی را که دریافت می کنند را پاداش گرفته اند.

این پاداش ها بستگی به کارکرد سئوکاران نیز دارد، زیرا کارکرد سئوکاران رابطه ای مستقیمی با فروش و.. دارد زیرا با بالاتر رفته رتبه ای گوگل و سایت شرکت فروش آن شرکت نیز بیشتر شده و اعتبار و اعتماد به آن شرکت نیز بیشتر می شود.

مدل های کاری برای سئوکاران

اما ما چند مدل فریلنسر و سئوکار داریم که می خواهیم به آنها بپردازیم.

مدل اول (مولد های درامد) : کارکنانی که به طور مستقیم بر روی درامد شرکت اثر مثبتی می گذارند مثل یک طراح گرافیک که برای یک شرکت طراحی گرافیک کار می کند.

مدل دوم (حمایت کنندگان) : کارکنانی که کار تولید و درامد را تسهیل می بخشند.مثل یک طراح گرافیکی که در بیمارستان کار می کند.

حال به نظر خودتان دوست دارید در کدام بخش کار کنید ؟؟؟ آیا کار کردن به عنوان یک حمایت کننده ارزش بیشتری دارد یا به عنوان کسی که مولد درامد می باشد؟؟

پس تا اینجا فهمیدیم که چه عامل های بسیار بزرگی در درامد بیشتر برای سئوکاران نقش دارد.

میانگین درامد سئوکاران در ایران بر ساعت

میانگین درامد سئوکاران برای هر ساعت کار در کشور ایران (تجربه 2 تا 5 حدودا) 21.100 تومان می باشد.

این بدان معنا می باشد که یعنی سئوکاران به ازای هر ساعت کار تقریبا 21.100 تومان درامد کسب می کنند.

این رقم بدین معنا می باشد که در صورتی که ساعتی استخدام شدید (فریلنسرها یا سئوکارا یا ساعتی یا ثبت استخدام می شوند) شما به طور میانگین باید ساعتی 21.100 تومان دریافت کنید.

میزان حقوق در بخش دولتی و خصوصی

میانگنی درامد سئوکاران در بخش دولتی 7.000.000 و در بخش خصوصی این مبلغ 7.700.000 تومان می باشد یعنی ده درصد بالاتر از بخش دولتی اما شاید بگویید چرا؟

همانطور که بالا گفتم شاید شما نقش مولد درامد را داشته باشید برای همین ده درصد بالاتر از بخش های دولتی درامد را شاهد خواهید بود.

سوالات

 • آیا می شود در زمان تحصیل نیز مشغول به کار شد ؟
  • بله اینکار شدنی می باشد، مخصوصا افرادی که فریلنسر هستند یا کارشون از طریق سئو می باشد.
 • میزان حقوق سئوکاران مرد و زن چقدر باهم متفاوت می باشد ؟
  • متاسفانه شاهد تفاوت درامدی 10 درصد میان درامد سئوکاران مرد و زن می باشیم.
 • مدرک تحصیلی برای کسانی که مدیر سئو هستند نیز چقدر تاثیر دارد ؟
  • اگر بخواهیم دقیق بگویم برای یک نفر که 2 تا 5 سال تجربه دارد و مدرکش دیپلم می باشد و کسی که لیسانس می باشد تفاوت 34 تا 38 درصدی حقوق را شاهد هستیم.
 • چقدر فرق بین حقوق درآمدی سئوکاران ایرانی و خارجی می باشد ؟
  • در این بین شاهد فرق بسیاااار زیادی می باشیم.جوری که حداقل شاهد تفاوته 20 برابری بین سئوکاران ایرانی و خارجی هستیم.

سخن پایانی

اگر کل مقاله ای بالا را خوانده باشید، متوجه خواهید شد که تک تک مواردی که بالا گفته شده یک اپشن برای درآمد بیشتر خواهد بود.و حداقل درآمد 4.000.000 تومان می باشد مگر انکه زیره دو سال تجربه داشته باشید.

و در کل اگر به عنوان شغل در اینده می خواهید مهندسی سئو را ادامه دهید، به نظر من تحصیلات خود را ادامه داده و تجربه کاری خود را بالاتر ببرید تا درامد خود دارای رشد خیلی بالاتری نسبت به بقیه باشد.

نکته خیلی مهم دیگر که باید به آن اشاره کرد، نرخ پایین درآمدی اینکار در ایران می باشند، البته ذکر شود که همه ای کارفرماها مبلغ کمی برای سئوکاران پرداخت نمیکنند ، بلکه بعضی از کارفرماها مبالغ سنگینی به این افراد برای کار درست، با دقت، و اگر مولد درآمدی نیز باشند می پردازند که می توانید در سایت ها نیز بگردید و ان ها را پیدا کنید.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
مدت زمان یادگیری سئو

مراحل یادگیری سئو

مراحل یادگیری و درک بهتر سئو ؟ در این مقاله قرار است که مراحل یادگیری سئو را به شما عزیزان…

بیشتر بخوانید
پکیج آموزش سرچ کنسول

آموزش رایگان سرچ کنسول گوگل

در این مقاله قصد داریم تا به آموزش رایگان سرچ کنسول گوگل به صورت ویدئویی، کامل و جامع بپردازیم. همانطور که می دانید search console یک ابزار رایگان و پر قدرت است، که میزان ترافیک سایت، مشکلات و مواردی نیاز به بهبود در سایت شما دارند را در اختیارتان قرار می دهد.

بیشتر بخوانید
مدت زمان یادگیری سئو

مدت زمان یادگیری سئو

سئو یکی از معدود مشاغلی است که در آمد به نسبت خوبی دارد و یکی از کارهای دیجیتال است که…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *